Síť veřejných lékárniček

Budujeme síť veřejných lékárniček v České republice. Lékárničky umisťujeme na křižovatky turistických tras, v místech Bodů záchrany nebo na jiná místa, kde může být první zdravotnická pomoc užitečná. Prozatím jsou v okrese Zlín umístěny čtyři veřejné lékárničky na místech Pod Suchým vrchem, Spletený vrch, Nad Chrastěšovem a v Bílých Karpatech na vrcholu Javorník. V současné době finišuje příprava crowdfundingové kampaně, jejíž cílem je rozšířit síť lékárniček na celé území ČR.

Jak to všechno začalo?

V roce 2020 jsem ve Vizovických vrších, na křižovatce dálkových turistických tras, umístil skříňku, do které jsem vložil různé věci, které by mohly turistům a cyklistům pomáhat v nouzi. Každý týden (zpočátku i několikrát týdně) jsem na toto místo chodil, abych skříňku zkontroloval a doplnil. Tento projekt si získal mnoho pozitivních ohlasů a lidé tuto službu různými způsoby ocenili. Také jsem se přesvědčil, že i jiní lidé jsou ochotni pomáhat ostatním a rovněž mě potěšilo, že se během čtyřměsíčního provozu skříňka nestala cílem vandalů. Lidé si odnášeli jen to, co nutně potřebovali a z nabízených věcí využili pouze lékárničku a balenou vodu.

Jaké jsou cíle?

Velmi by mě potěšilo, pokud by se tento projekt masově rozšířil na celé území České republiky. Inspirací mohou být veřejné knihovničky, které vznikají například ze starých telefonních budek. Síť veřejných lékárniček by měla fungovat podobně: Kdokoliv může zřídit skříňku, vložit do ní lékárníčku a pak nechá tuto skříňku „žít svým vlastním životem“. Systém je nastaven tak, že ten, kdo použije lékárničku je motivován k tomu, aby během pár dnů doplnil, co si z ní vzal. A pokud to neudělá, jistě se najde někdo jiný. Nikdo nemůže zaručit, že všude bude takový systém 100% fungovat, ale jsem velký optimista, neboť i ty veřejné knihovničky zůstávají stále plné knih... Věřím (a vlastně jsem se o tom i přesvědčil), že sami turisté si těchto skříněk budou vážit a spontánně se postarají o to, aby skříňky nezůstaly prázdné. A ano, věřím tomu, že se najde pár nadšenců, kteří se nespokojí pouze s tím, že v jejich skříňce bude jen lékárnička a dehydrovaným turistům budou nabízet i balenou vodu.

Pojďte do toho se mnou!

Osobně mám v plánu pokrýt lékárničkami okres Zlín. To mi bude, vzhledem k nezanedbatelným nákladům, trvat několik let. Ovšem s dostatečnou finanční podporou se tato doba velmi výrazně zkrátí.

K dosažení cíle vybudování sítě veřejných lékárniček na celém území České republiky potřebuji inpirovat řadu nadšenců a dobrovolníků. Zapojte se do tohoto projektu a zřiďte ve svém okolí alespoň jednu skříňku s lékárničkou. Bude vás to stát nějaký čas a peníze, ale garantuji vám, že tento váš počin stovky lidí uznale ocení, několika lidem pomůžete v nouzi a kdoví - možná tím i přispějete k zachráně něčího života...